Sosyal Ağlar ve Web Servislerin 3. Parti Uygulamalarını Engelleyin

Facebook, Twitter ve Google servisleri ile birçok Web hizmeti 3. parti yabancı uygulamalarla gelen ek özellikle kullanıcılar için daha fazla işlevsel hale gelebiliyor. Fakat 3. parti uygulamalara hesabınıza yetkili erişim izni vermeniz, bir süre sonra gizlilik ve mahremiyet adına büyük riskleri de beraberinde getiriyor. Özellikle Facebook’ta oynamak için veyahut verdiği hizmeti kullanmak için hesabınıza yetkilendirdiğiniz sosyal oyunlar ve uygulamaları bir zaman sonra bıraksanız bile o uygulamalar verdiğiniz yetkilerde şahsi bilgilerinizi çekmeye devam eder. Yani sizin onları unutmanız onların da sizi unuttuğu manasına asla gelmez.

 

Sosyal ağlar ve web servislerini daha fonksiyonel kılma ve onlara yeni özellikler kazandırma adına kullanıcılar tarafından hesaplarına yetkili erişim (authorized access) verilen 3. parti uygulamalar, Web deneyimine inanılmaz interaktiviteler sağlamakla beraber, hesapların şifresine hiçbir zaman ihtiyaç duymadan en hassas kişisel verilerinizi hesaba bağlı kaldığı sürece çekmekte yani sizleri her daim takip etmektedir. Zamanla kullanılmadığından unutulan 3. parti uygulamalar hesabınız var olduğu sürece sizin güncel verilerinizi sürekli olarak çekerken, hiçbir ek yetkiye ihtiyaç duymamaktadır. Çünkü sadece bir kereliğine hesaplara erişim yetkisi alan 3. parti uygulamalar için genelde sonradan tekrar bir yetki güncellemesi istenmemektedir. Bu durum da kullanıcıların mahremiyeti adına büyük bir zaafiyet doğurmaktadır. Sürekli erişim yetkisini elde etmiş 3. parti uygulamalar istedikleri zaman duruma göre e-postalarınızı okuyabilir, dosyalarınızın içeriğine ulaşabilir ve sosyal profillerinizi tümüyle tarayıp indeksleyebilmektedir.

yetklendirilmis-hesaplarin-yonetimi

Fakat çoğu kullanıcının görmezden geldiği ya da unuttuğu bir gerekliliktir ki, bu tür 3. parti uygulamaların hesaplara erişim yetkisi ana servis üzerindeki ayarlardan kolaylıkla iptal edilebilmekte ve gizlilik korunabilmektedir. Her bir web servisinin ayrı ve karmaşık ayarlarının olması, kullanıcıları bu ayarlarla uğraşmaktan alı koymaktadır. Biz de sizin için en popüler sosyal ağ ve web servislerinde 3. parti uygulamalarının erişim yetkilerini düzenleyebileceğiniz adresleri derledik. Size düşen ise sosyal medya, e-posta ve dijital servislerdeki daha önceden yetkilendirmiş olduğunuz ama şu anda kullanmadığınız 3. parti uygulamaların hesaplarınıza erişim iznini tamamen iptal etmenizdir:

Facebook:

https://www.facebook.com/settings/?tab=applications

Twitter:

https://twitter.com/settings/connections

Google:

https://security.google.com/settings/security/permissions?pli=1

Yahoo:

https://api.login.yahoo.com/WSLogin/V1/unlink?.intl=us&.scrumb=oGuZry/Yg97

Microsoft Outlook & Windows Live:

https://account.live.com/Consent/Manage

LinkedIn:

https://www.linkedin.com/secure/settings?goback=.aas&userAgree=

Instagram:

https://instagram.com/accounts/manage_access

Foursquare:

https://foursquare.com/settings/connections

Dropbox:

https://www.dropbox.com/account/security

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir