Google Sonuçlarındaki Kullanıcıları İzleyen Parametreler

Google’ın arama sonuçlarında çıkan linkler aslında doğrudan ilgili sonuca giden adresler değildir. Arama sonuçlarındaki linkler kullanıcıları izleyen parametreler içerir. Onlar kullanıcıların alışkanlıkları ile davranışlarını takip etmekte ve anahtar kelimelerle ilgili istatistikleri tutmak için değiştirilmektedir. Ama mahremiyete ters olan bu duruma engel olmanın bir yolu var.

 

Google arama sayfasına gidip herhangi bir şeyi aradığınızda, karşınıza görünüşte doğrudan ilgili sonuçların bulunduğu sayfalara giden URL adresleri gösterilse de aslında o adresler yönlendirilmiş adreslerdir. Örneğin Google’da “e-siber” terimini aratıyorsunuz. Çıkan ilk sonucun üzerinde sağ tıklayıp “bağlantı adresini kopyala” dediğinizde karşınıza “http://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=e-siber&source=web&cd=1&ved=0CCUQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.e-siber.com%2F&ei=lXwAT7mDEcHusgaOkp2KCQ&usg=AFQjCNGoHKUzbXBYGfqw7Ix8Iil_GeBwSQ” gibi oldukça tuhaf bir adres çıkmaktadır. Halbuki normalde o kopyalamanın ardından elde edeceğiniz adres sadece “www.e-siber.com” olmalıydı. İşte Google tarafından eklenen bu kullanıcıları izleyen parametreler kullanıcılar hakkında bilgi toplamak için ekleniyor:

sa=t

&rct=j

&source=web

&cd=1

&ved=0CCUQFjAA

&ei=lXwAT7mDEcHusgaOkp2KCQ

&usg=AFQjCNGoHKUzbXBYGfqw7Ix8Iil_GeBwSQ

Üstteki parametrelerin hepsi yazının başında vermiş olduğumuz adresin içerisinden çıkarılmıştır. Kullanıcıları izleyen parametreler maalesef çeşitli takip mekanizmalarına bilgi gönderir. Aslında Google için çok kullanışlı ama kullanıcı açısından mahremiyet adına sakıncalar doğurabilir:

google-link-duzeltme-1

Google’ın yapmış olduğu bu yönlendirmeye aslında doğrudan Web tarayıcısı üzerinden engel olmanın bir yolu var. Mozilla Firefox web tarayıcısında çalışan çok basit bir eklenti ile Google’ın arama sonuçlarına otomatik olarak eklediği bu parametrelerin yine otomatik bir şekilde temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Google Search link fix eklentisi ile Google arama sonuçlarına doğrudan ilgili adres üzerinden ve hakkınızda bilgi toplanmadan erişebileceksiniz. Yapmanız gereken tek işlem eklentinin bulunduğu adresten eklentiyi kurmaktan ibarettir.

 

Eklentiyi kurduktan sonra Google arama sayfasına gidip tekrar sorgulama yaptığınızda bütün sonuç linklerinin artık orijinal hallerine dönüştürüldüğünü göreceksiniz:

google-link-duzeltme-2

 

Adres: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/google-search-link-fix/

4 thoughts on “Google Sonuçlarındaki Kullanıcıları İzleyen Parametreler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir