Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na Uyumluluğunuzu Test Edin

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu 24/03/2016 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek 07/04/2016 tarih ve 29677 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun amacı kişisel verilerin işlenmesinde (kullanılmasında) hem kişinin haklarını korumak hem de veri sahibinin uyacağı kuralları düzenlemektir. Yeni tasarı ile kişilik haklarının korunması amaçlanmıştır. 

 

Türkiye’de çeşitli kamu ve kuruluşları ile özel kuruluşlarda kişisel verilerin işlenmesi, kişisel veri sahibinin veri üzerindeki haklarını göz ardı etmekteydi. Bu eksikliği düzenlemek amacıyla hazırlanan Kişisel Veri Kanunu veri sahibinin haklarını koruyucu nitelikte düzenlenmiştir. Örneğin, kişisel veri işleyen kurumlar veri sahibinin talebi doğrultusunda hangi bilgileri işlediğini, ne kadar süre ile işlediğini ve amacının ne olduğunu açıklamak zorundadır. Ayrıca veri sahibi, işlenen bu verilerde herhangi bir yanlışlık olması durumunda silinmesini, değiştirilmesini talep edebilecektir. Bu sistemin işleyişini de yine oluşturulacak Kişisel Verilerin Korunması Kurul’u kontrol edecektir. Bu kurul ayrıca olası anlaşmazlıklarda veri kütüğü sahibine çeşitli yaptırımlar uygulayarak veri sahibinin haklarını koruyacaktır.

 

Peki kurumunuz Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na hazır mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kişisel veri işleyen her kurumu kapsıyor. Siz de kurumunuzda kişisel veri işliyorsanız kanunun yükümlülüklerini yerine getirmek durumundasınız. Yasanın biraz uzun ve detaylı olması konuyla ilgili olarak kurumlardaki yetkililerin ne yapması gerektiği konusunda onları biraz zorlayabilir ve uğraştırabilir. Biz de yeni kanuna uyumlu olup olmadığınızı çok kolay bir biçimde ölçmenizi sağlayacak 50 soru sorudan oluşan (herhangi bir özel bilgi vermeden yapabileceğiniz) bir online test hazırladık:

  • Bu testte yer alan sorular kanun maddeleri göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır.
  • Yeni kanunda yer alan maddelere bağlı kalınarak tamamlayıcı önlemler, süreçler ve kontroller üzerinde durulmuştur.
  • Test sonrasında kanuna uyum yüzdeniz, değerlendirme ve önerilerin yer aldığı ücretsiz bir durum raporu oluşturulacaktır.

Raporun sağlıklı bir şekilde oluşabilmesi için soruları eksiksiz ve kurumunuza özel olarak doldurmanız önem arz etmektedir. Testi yaparken kurum adı vermeden, tamamen anonim bir şekilde yapabilirsiniz.

[ Teste başlayın: https://www.kisiselverikanunu.com/kurumunuz-hazir-mi/ ]
kisisel-veri-kanunu-comkisisel-veri-kanunu-uyumluluk-testi

Kurumlar için Kişisel Veri Kanunu Uyumluluk Testi

Yeni kanun: http://www2.tbmm.gov.tr/d26/1/1-0541.pdf

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir