Türkiye’deki Gizli DARPA Sunucuları

CBS’deki meşhur “60 Dakika” programında ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) temalı ve hiç kimsenin internette güvende olmadığının anlatıldığı bir programın videosunda çok ilginç bir harita gösteriliyordu. CBS’nin sitesinde de yayınlanan programda direktör Dan Kaufman, programın sunucusu Lesley Stahl’a DARPA’nın dünya üzerindeki sunucuları, aralarındaki bağlantıları ve onlara karşı yapılan siber saldırıları bir dokunmatik masada gösteriyordu.

[box type=”note” size=”medium” style=”rounded” border=”full”]Bu yazı 11.02.2015 tarihinde E-Siber.com’da Mekin Pesen tarafından yazılmıştır. Yazı tekrar düzenlenip Sibergah’a taşınmıştır. Yazı ve içeriği hiçbir şekilde başka bir yerde kullanılamaz.[/box]

Direktör, DARPA’nın sunucularına yapılan saldırıları veya onlardaki anomalileri anında algılayıp ona göre aksiyon aldıklarından bahsediyordu:


 

Direktör dokunmatik ekranda sunucuların göründüğü haritayi oynatırken videonun 1.57’inci saniyesinde tüm Avrupa ile Türkiye’deki sunucular işaretli bir biçimde görülebiliyordu:

Tüm Avrupa’daki DARPA Sunucuları

Yaptığım incelemede, Türkiye’yle ilgili kısmı yakınlaştırdığımda Türkiye sınırları içinde tam 14 tane DARPA (ya da ABD Savunma Bakanlığı) sunucusu olduğunu gördüm:

Türkiye’deki DARPA Sunucularının Konumları

Harita yuvarlak işaretlerle belirtilen (sonradan eklenen kırmızı oklar bana ait) sunucuların konumunun Türkiye’de tahmini olarak Edirne, İstanbul, Bursa, İzmit/Gölcük, Eskişehir-Bilecik civarı, Isparta, Antalya, Ankara, Kayseri, Adana, Gaziantep, Batman-Mardin civarı ile Tatvan-Bitlis civarında olduğu görülebiliyor. Yani haritadaki konumlara göre Türkiye’de tam 14 adet DARPA sunucusu var görünüyor. Ve bunlar resmi bir ağızdan gösterilerek yapılıyor.

Peki DARPA’nın bulunduğu yer tam olarak ne olabilir?

Bu yerler Türkiye’deki askeri üsler (Nato, Gölcük vs), elçilik, konsolosluk, yıllardır söylenegelen gizli ABD üsleri veya Türkiye’ye internetin girdiği ya da çıktığı noktalar (Edirne ucu mesela) ve benzeri diye tahminler yürütebiliriz. DARPA’nın bu sunucularını Türkiye’den veri toplayan sensörler olarak da düşünebilirsiniz. Hatta bunlar NSA’in de dinleme ve veri toplama noktalarının bir parçası da olabilir. Ama videoda bir yerde DARPA direktörü NSA ile çalışmadıklarını, onlara iş yapmadıklarını da söylüyor… Bu sunucular Türkiye’deki mevcut internet altyapısına bağlı olabilir ya da doğrudan kendi uydularına erişim yapan bir bağlantıya da sahip olabilir. Kısacası aklınıza gelebilecek bütün seçenekleri düşünebilirsiniz. Başka bir önerisi ya da fikri olan bu yazını altına yorum olarak paylaşabilir.

4 thoughts on “Türkiye’deki Gizli DARPA Sunucuları

  1. Bu bilgileri milli istihbarat teşkilatıyla paylaştınız mı ? Biliyorlardır muhtemelen ama teyit etmekte fayda görüyorum. En azından düşmanın bilineni bilinmeyenden iyidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir