İnternet Filtrelemesini İçerik Dağıtım Ağları Üzerinden Aşmak

CacheBrowser, internet filtrelemesini web sitelerinin içeriklerini bütün dünyaya kolay ve hızlı bir biçimde dağıtmak için kullanılan içerik dağıtım ağları (CDN) üzerinden aşabilmeyi sağlayan ve bunu da herhangi bir proxy ya da aracıya ihtiyaç duymadan yapabilen oldukça inovatif bir sistemdir.

 

Özellikle Çin ve İran gibi ülkelerde çok sıkı bir şekilde uygulanan internet filtrelemesini veya sansürünü aşmak için Tor, Psiphon, Ultrasurf ve VPN gibi yöntemlerini kullanmak çoğu zaman etkili olamayabilmektedir. Çünkü bu tip sistemler ya kendilerine ya da gönüllülere ait farklı proxy/vekil sunucuları kullanarak bu hizmeti verirken, filtrelemenin uygulandığı ülkede bu vekil sunuculara ait IP adreslerinin kara listeye alınmasıyla birlikte baypas yöntemi otomatik olarak devre dışı kalabilmektedir.

Bu klasik baypas yöntemlerinin aksine, CacheBrowser herhangi bir harici ya da 3.parti proxy/vekil sunucu kesinlikle kullanmamaktadır. Bunun yerine ziyaret edilmek istenen sitelerin içeriklerini doğrudan içerik dağıtım ağları (content delivery networks) sunucularından indirmektedir. Böylece klasik yöntemlere kıyasla internet filtreleme sistemlerine karşı daha başarılı olabilmektedir.

 

cachebrowser-diyagramCacheBrowser Çalışma Diyagramı

 

CacheBrowser basit bir tarayıcı eklentisi olarak çalışabilirken, aslında çalışma mantığı itibarıyla bazı kısıtlamalara tabidir. Yani CacheBrower’ın internet filtrelemesini aşmada etkili olabilmesi için:

  • ziyaret edilen sitenin Akamai, Fastly ve CloudFlare gibi içerik dağıtım ağları üzerinde barındırılıyor olması
  • ve yine sitenin HTTPS’i desteklemesi

gerekmektedir. CacheBrowser’un sansürü aşmasının yanında sağladığı en büyük avantaj güvenli sörf yapma olanağıdır. Çünkü Tor, VPN, Ultrasurf ve benzeri sistemlerde kullanıcı ile ziyaret edilen sitelerin arasında harici ve bilinmeyen bir sunucu ile girildiği için, kullanıcıların tüm tarama verileri 3.parti kişilerin eline geçebilmekte ve habersiz/izinsiz olarak kullanılabilmektedir. CacheBrowser’da ise harici bir vekil sunucu olmadan kullanıcı kendi tarayıcısı üzerinden siteleri içerik dağıtım ağları üzerinden ziyaret edebilmektedir.

 

Adres: https://www.cachebrowser.info/
İndir: https://www.cachebrowser.info/#/download
Kaynak kodu: https://github.com/CacheBrowser/cachebrowser/
CacheBrowser:
Bypassing Chinese Censorship without Proxies Using Cached Content
Konuyla bağlantılı olarak İnternet Filtreleme ve Regülasyon Yazı Dizisi için:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir