İnternet Regülasyon Yöntemleri: Content Filtering System

Yazı dizimizin bu sön bölümünde content filtering, yani içerik filtreleme sisteminde tek bir URL adresine dayanan işlemlere değineceğiz.  Bu yöntem resim, video, ses dosyası gibi sadece belirli dosya tiplerinin bulunduğu içerikleri engellemek için birebir.

 

content-filtering-system

Bu sistemde bir Web sayfasındaki öğelere kadar inilebildiği için yoğun kaynak kullanımı gerebilir. Bu yüzden çok fazla işleme bağlı yoğun kaynak tüketimi söz konusu olacağından genellikle internet servis sağlayıcıları tarafından pek tercih edilmez. Fakat DNS poisoning veya packet filtering yöntemlerine göre daha uygulanabilir bir yöntemdir.

 

Tüm bu sistemlerin önemli dezavantajları, çeşitli mekanizmaların avantajlarını birleştiren bir hibrid sistemin geliştirilmesini de zorlamıştır. Buna örnek olarak ise İngiltere’de British Telecom‘un (BT) hem paket düşürme (packet dropping) hem de içerik filtreleme (content filtering) yöntemlerini içinde barındıran ve iki aşamalı bir sistemden oluşan ve de işletilmesi ucuz olan CleanFeed isimli bir hibrid filtreleme sistemi örnek olarak gösterilebilir:

cleanfeed-filtreleme

Referanslar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir