Google’ın Kablosuz İnternet Bağlantınızı İndexlemesini Engelleyin

Google dünya üzerindeki bütün kablosuz erişim noktalarını ve onların coğrafi konumlarını hem GPS ve baz istasyonu verilerini hem kablosuz erişim noktalarından herkese açık olarak yayınlanan kablosuz ağ verilerini hem de Street View uygulaması için arabayla dolaştığı yerlerden fütursuzca toplamaktadır. Google bu verileri hem kendi kullanıyor hem de kendi çözüm ortakları ile paylaştığını söylüyor. Ancak Google’ın kablosuz erişim noktanızı indekslemesini önlemenin kolay bir yolu var.

 

Google’ın Street View arabaları ve/veya Android kullanıcıları yoluyla elde ettiği bütün konum ile kablosuz erişim noktalarının koordinatları “Google Location Server” adlı konum sunucularında tutuluyor. Bu sunucalardaki veriler özellikle konum tabanlı çalışan servislere ücreti mukabili sağlanıyor ya da bunları Google kendi hesabına kullanıyor. Google’ın bu yöntemi kullanmakta diğer maksadı ise GPS ile konumunu bildirmek istemeyen kullanıcıların coğrafi koordinatlarını kullanıcının kendi mobil cihazı ile bağlandığı kablosuz erişim noktalarının adreslerinden dolaylı yolla temin etmektir. Yani siz GPS kullanmasanız ya da yerinizi tam olarak belirtmek istemeseniz bile Google bunu bağlanmış olduğunuz wi-fi noktası ile dolaylı yollardan kolaylıkla yapabilmektedir.

 

Özellikle akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve kablosuz internet özelliği olan diğer cihazlarda kullanılan, günümüzün konuma duyarlı en popüler uygulamalarından birçoğunun sağlanmasında konum hizmetlerinin önemli bir rolü vardır. Kablosuz erişim noktanızın Google Konum Hizmetleri’ne eklenmesi, Google Haritalar gibi uygulamaların daha iyi ve daha doğru bir şekilde çalışabilmesini sağlar. Bir cihazın konumunun tahmin edilmesinde, yalnızca herkese açık bir şekilde yayınlanan Kablosuz bilgileri kullanılır.

 

Bunu engellemek ve konumunuzu Google’a kaptırmamak için yapmanız gereken kablosuz erişim noktasına verdiğiniz SSID’nin sonuna:

_nomap

parametresi eklemektir. Böylece kablosuz ağınızın adı (SSID) öncesinde örneğin “kablosuzinternetim” iken, sonrasında “kablosuzinternetim_nomap” şeklinde oluyor. Tek yaptığınız işlem ağın ismini (SSID) değiştirmekten ibaret. Böylelikle ağınıza Android mobil cihazları ile bağlanan kullanıcıların coğrafi konum bilgileri sizin IP konum bilginiz üzerinden Google’ın konum sunucularına aktarılmamış oluyor. Belki de kablosuz internet bilgileriniz aktarılıyor ama en azından indexlenmemiş oluyor!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir