Web Tarayıcısındaki SSL Sertifika Otoritelerini Siz Belirleyin

Convergence, web tarayıcısında SSL sertifikasının teyidi için olan, Web tarayıcısı tarafından değişmez olarak belirlenen sertifika otorite sisteminin yerine herkesin kendi güvendiği veya istediği SSL sertifika otoritelerini kullanmasını sağlayan bir SSL noter eklentisidir.

 

Convergence, SSL otorite zincirinde başka bir mekanizmanın size güvenmeniz gereken SSL sertifika otoritelerini (Certificate Authority) dayatmasının önüne geçerek, istediğiniz CA’yı kullanmanızı sağlıyor. Bir Firefox eklentisi olarak kurulan Convergence ile kendi sertifika noterinizi oluşturabiliryorsunuz. Yani kime güveneceğinize sadece siz karar veriyorsunuz. Kurulduğu andan itibaren mevcut yapıyı bozmayacak şekilde çalışan eklentide, çalışmak istediğiniz otoriteleri seçiyor ve internette gezinmeye devam ediyorsunuz.

Convergence, geleneksel merkezi ve zincir haline olan bir CA sistemin yerine tamamen dağıtık bir mantıkta çalışıyor. Eklenti ile eğer isterseniz kullanmayı seçtiğiniz SSL sertifika otoritelerine IP adresinizi göndermemeyi de seçebiliyorsunuz. Eklentiyi kurduğunuz andan itibaren tarayıcıdan bir daha kendi kendine imzalanmış sertifika hatası almıyorsunuz.

Convergence eklentisi hakkında BlackHat konferasında yapılan sunum:

Adres: http://convergence.io/
İndir: http://convergence.io/releases/firefox/convergence-current.xpi

Ayrıca konuyla ilgili olarak inceleyebileceğiniz diğer yazılar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir