Dünyaya Yayılmış Tor Anonimlik Ağının Haritası

OnionView, dünya geneline dağılmış aktif Tor nodes’larını (düğümler) interaktif bir dünya haritası üzerinde göstermek için Onionoo network protokolü ile toplanmış Tor relay verilerini kullanan bir Tor ağı haritasıdır. OnionView ile canlı Tor düğümlerini IP ve bazı bilgileriyle birlikte haritada görebilirsiniz.

 

Tor anonimlik ağı, iletişimi şifreleyip, bir dizi sunucu üzerinden rastgele yönlendirme yaparak internette gezinen kullanıcıların kimliklerini (IP adres vb) gizleyerek onların anonim olarak gezinti yapmalarını sağlıyor. Bu da gönderici (kullanıcı) ve alıcı (sunucu, site) arasındaki iletişimin saldırganlar ve dinleyici sistemler tarafından tespit edilmesini önlüyor. Gönüllü sunucular üzerinden yürüyen bu sisteme, Tor iletişimini gözetlemek istenyenlerin gönüllü sunucular ağı kurarak da dahil olabildiği bu sistemde, isteyen herkes ücretsiz olarak kuracağı bir yazılımla sistem içinde bir düğüm (node) haline gelebiliyor. Bu ağdaki her bir düğüm periyodik olarak diğer bütün düğümlerin listesini indirerek onlara bilgiyi yönlendirmek için gerekli olarak rotayı yapmayı sağlar. Ayrıca bu ağ mimarisi bir dizi merkezi sunucuya da tamamen bağıl bir biçimde çalışıyor. Tamamen karşılıklı güven esasına dayalı bir sistem olan Tor’un, ağdaki düğümler ve sunucular tarafından suistimal edilip edilmeyeceğini asla bilemiyorsunuz. Yani içinden geçilen düğümlerin trafiği dinleyip dinlemediğini asla bilemezsiniz. Bu yüzden Tor daha ziyade yasal olmayan her türlü iş v eylemin ev sahibi konumunu da geliyor.

tor-yapisi

 

Tamamen Web tabanlı çalışan bir Web Servis olan OnionView‘de Tor anonimlik ağının gerçek-zamanlı olarak aktif olan Tor düğümlerinin dünya üzerindeki konumunu ve IP, DNS kaydı gibi bilgilerini görebiliyorsunuz:

onionview

Hali hazırda dünya üzerinde toplam 6,425 tane Tor düğümü gösteren OnionView’e göre Türkiye’de İstanbul’da 15 ve İzmir’de de 3 olmak üzere tam 18 tane Tor nodes var görünüyor. Dünya genelinde en çok Tor düğümü bulunduran ülkeler ise şu şekilde sıralanıyor:

  1. Almanya: 1364
  2. Amerika Birleşik Devletleri: 1328
  3. Fransa: 714
  4. Hollanda: 472
  5. Rusya: 270
  6. İngiltere: 261
  7. İsveç: 210
  8. Kanada: 209
  9. İsviçre: 148
  10. Romanya: 117

Adres: https://onionview.com/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir