Sosyal Ağlardaki İçeriklerin Coğrafi Konum Bilgilerini Toplayın

Creepy, Twitter üzerinde konum bilgisi verilerek paylaşılmış tweet’ler, Flickr, Instagram ve Google Plus’taki resim paylaşımları gibi bu ağlarda yer alan her türlü bilgiden istenilen kullanıcıya ya da bir yere dair coğrafi konum bilgilerini toplayıp bir araya getirerek bir harita üzerinde zaman ve konum bazlı görüntüleyen bir açık-kaynak coğrafi konum toplama programıdır.

 

creepy-panel

 

Daha önceden İnternete Koyduğunuz Resimlerden Adresiniz Bulunabiliyor yazısında paylaştığımız, online resimlerin coğrafi konum sızdırması ihtimali ve bunun nasıl olduğuyla ilgili olarak yapılacakları otomatik olarak yapabilen, yani sosyal ağlarda paylaşılmış içeriklerin coğrafi konum bilgilerini toplayıp kullanıcıların yerlerini tespit edebilmeyi sağlayan Creepy adlı program yoluyla Twitter, Flickr, Instagram ve Google Plus ağlarındaki bilgilerden coğrafi konum bilgileri otomatik olarak elde edilebiliyor.

El yordamıyla yapılması zor olan coğrafi konum toplama işlemi bu program sayesinde oldukça kolaylaşıyor. Açık-kaynak istihbaratı kolaylaştıran Creepy yoluyla istediğiniz kullanıcının özellikle sosyal ağlarda paylaşmış olduğu içerik ve resimlerden coğrafi konum bilgilerini alıp harita servisleri üzerinde kolayca görüntüleyebilirsiniz.

Creepy, herhangi bir kullanıcının coğrafi konum bilgisini, resimlerdeki var olan EXIF verileri ile Twitter, Instagram, Flickr ve Google Plus’ı konum bilgisini paylaşarak kullanan kullanıcılar zayesinde yine bu ağların API’leri üzerinden topluyor. Program elde ettiği konumları Google Maps üzerinde göstermekte hatta bu verileri ister CSV isterseniz de KML formatında dışa aktarmanızı sağlamaktadır. Programı kullanmaya başlamadan önce kendinize ait Twitter, Instagram, Google Plus ve Flickr API’lerini girmiş gerekmektedir.

 

İndir: https://github.com/ilektrojohn/creepy/archive/master.zip

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir