İnternete Koyduğunuz Resimlerden Adresiniz Bulunabiliyor

Exif (exchangeable image file format) yani değişebilir görüntü dosyası biçimi, neredeyse her dijital fotoğraf makinesi ve akıllı cep telefonu tarafından çekilen görüntülerin içine enstantane, diyafram, pozlama, fotoğraf makinesi markası ve modeli gibi teknik bilgilerin gömülmesini sağlayan bir resim verisi tanımlama birimidir. Son yıllarda GPS çipleri sayesinde bu bilgilerin arasına resmin çekildiği coğrafi konum bilgisi de eklendi. Yani resmi çektiğiniz yerin koordinatları resmin exif bilgilerine siz farkına varmadan eklenmektedir.

 

Özellikle son yıllarda sosyal ağların kullanımının artmasıyla beraber bu tür mecralarda paylaşılan video, resim ve içerik sayısında da inanılmaz artışlar yaşandı ve sürekli devam eden bir artış da sözkonusu. İnsanlar interneti bir kendini ifade ortamı olarak gördüğü ve gizlilikten endişe duymadığı sürece de her türlü kişisel verisini sanal aleme aktarmaya devam edecektir. Cep telefonları (özellikle akıllı mobil cihazlar) ile çekilen resimler anında hızlı internet bağlantısıyla (3G) sosyal ağlardaki hesaplara aktarılıyor, arkadaşlarla paylaşılıyor…  Sosyal ağların etkisiyle son yıllarda çok popüler olan coğrafi konum bildirme ve paylaşma (geolocation, geocoding, geotagging) ile birlikte dijital fotoğraf makineleri ve cep telefonları ile çekilen her resme, o resmin nerede çekildiğine dair çok detaylı coğrafi konum koordinatlarını işlemektedir. Bunun temel sebebi dijital fotoğraf makineleri ile cep telefonlarında GPS çiplerinin yaygınlaşmasıdır.

 

Ve bu noktada fotoğraflar internete yüklendiği andan itibaren, fotoğraf servisleri ile siteler otomatik olarak bunların EXIF meta bilgilerine erişebiliyor. Ve koyduğunuz resme bağlı coğrafi konum bilgilerini yüklenilen ortamların veri tabanların işleniyor. Bunun yanında Twitter ve Facebook profillerine mobil uygulamalar yoluyla herhangi bir ön işlemden geçmeden doğrudan eklenen resimlerin EXIF bilgilerine çok ama çok kolay bir şekilde erişilebiliyor. Tam bu sırada art ve kötü niyetli kimselerin (sizi takip edenler veya hırsızlar vs) amaçlarına ulaşma yolunda herhangi bir resim düzenleme veya görüntüleme programı ile EXIF verilerinden resmin nerde çekildiğine dair coğrafi konumları elde edip, Google Maps veya Google Earth benzeri araçların yardımıyla fotoğrafı çektiğiniz yerin (eviniz olabilir) adresini saniyeler içersinde temin etmesi mümkün olabiliyor.

 

Ne Tür Sıkıntılar Doğabilir?

Günümüzde size düşman mı yok! Çocuklarınız birilerinin çok dikkatini çekmiş olabilir. Yerlerinin öğrenilmesi için internete koyduğunuz resimlere bakılması yeterli olur. Elle koyulmuş gibi çocuklarınıza ulaşılabilir. Hırsızlar evinizi keşfedip gelip soyabilir. Ve psikopat kişiliklerin aklına gelebilecek daha çok bir çok kötücül davranışı…

 

cybercasing

 

Ne Yapmalı?

  1. Evinizin dış veya iç resimlerini kesinlikle internette paylaşmayın. Evin içersindeki herhangi bir nesneyi bile çekmeniz, yerinizin tespiti için yeterlidir.
  2. Çocuklarınızın resimlerini hiçbir şekilde internette paylaşmayın.
  3. Cep telefonu ile resim çekip bunları yine cep telefonunun internet bağlantısı ile doğrudan sosyal medyalara yollamayın.
  4. Eğer resimlerinizi internete kesinlikle taşımak istiyorsanız da aşağıdaki adreslerini verdiğimiz programları indirip, resimlerinizin EXIF bilgilerini tamamen temizledikten sonra internet ortamına aktarın. Elbette aktarma yaparken de, mobil cihazınızın veya yükleme yaptığınız servisin konum ekleme özelliğinin kapalı olduğundan emin olun.

 

EXIF Bilgilerini Temizleyebilen Programlar

 

İnternet ortamı, hiçbir zaman kişisel bilgilerinizi rahat rahat paylaşabileceğiniz bir ortam olmamıştır ve de olmayacaktır. Her zaman için teknik ayrıntılara dikkat ederek ve güvenlik önlemlerini olabildiğince alıp interneti öyle kullanmak gerekir.

 

Diğer Referanslar2 thoughts on “İnternete Koyduğunuz Resimlerden Adresiniz Bulunabiliyor

  1. YouTube farklı bir şekilde çalışıyor. Orada videolar işleniyor. Ama videoya konum bilgisi ekli ise onu da taşıyabiliyor ki arama sonuçlarında konuma göre gösterim yapıyor. Diğer resimlerdeki detaylı EXIF verileri video işleme sırasında düzenleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir