Siber güvenlik ve/veya bilgi güvenliği konuları hakkındaki sözleriniz yazıya döküldüğünde en az 300 kelimeden oluşuyorsa sizi de Sibergah’ta yazar olarak görmek isteriz. Sibergah, kamu ile özel sektör çevresinden oldukça nitelikli bir takipçi kitlesine sahiptir. Yazılarınız ile Türkçe güvenlik içeriğini geliştirecek ve güvenlik topluluğunun gelişmesine katkıda bulunmuş olacaksınız.

Yazarlığa kabul adımları şu şekildedir:

 1. Bu sayfada yer alan tüm koşulları okuyun.
 2. Sağdaki sütunda yer alan yazarlık başvuru formunu doldurup gönderin. Verdiğiniz bilgilerin incelenip uygun bulunması halinde bir e-posta mesajı ile yazınızı göndermeniz için sizi davet ederiz. Eğer başvuru talebinize en geç 20 gün sonunda dönülmezse, bu durum başvurunuzun kabul edilmediği anlamına gelir. Olumsuz görülen başvuru taleplerine e-posta ile yanıt dönülmez.
 3. Size dönüş yaptığımız e-posta adresine bu sayfada yer alan şartlara uygun örnek bir yazınızı (en az 300 kelimelik) göndermeniz beklenir. Göndereceğiniz yazı, gerekli teknik incelemelerin ardından uygunsa hemen yayınlanır ve böylece yazarlığınız başlamış olur.

 

YAZI YAZMA VE YAYINLAMA KOŞULLARI

 • YAZILARIN NİTELİĞİ:
  1. Yazılar teknik, idari veya yönetimsel bir konuyu anlatacak, bir sistemi/uygulamayı tanıtacak, bir problemi adresleyecek veya çözececek şekilde olmalıdır.
  2. Sibergah bir haber veya bülten yayınlama sitesi değildir. Bu yüzden yazılar gerçek bir yazı niteliğinde olmalı, sıradan bir haber veya bülten yayını gibi olmamalıdır.
  3. Yazılar herhangi bir ürünün/uygulamanın kurulumunu anlatan basit bir rehber gibi olmamalıdır.
  4. Daha önceden başka bir yerde yayınlanmış olan bir yazıyı Sibergah’ta tekrar kullanamazsınız. Eğer akademik nosyona sahip bir yerlerde yayınlanmış akademik bir çalışma söz konusu ise, bundan bir yazı olarak bahsedebilir veya tümünü bir makaleye dönüştürüp Sibergah’ta yayınlayabilirsiniz.
  5. Yazılar tamamen özgün, cümleleri ve/veya paragrafları bir yerlerden alınmamış şekilde ve yazılarda kaynak/referans kullanılmışsa da bu çok açık ve belirgin bir biçimde gösterilmiş olmalıdır.
  6. Yabancı bir dilde yazılmış yazı, kaynağından açık ve net bir izin alındığı ve yazının da tercüme olduğu kaynak gösterilerek belirtildiği sürece Sibergah’ta kullanılabilir.
  7. Gönderilecek yazılar herhangi bir ürünün reklamını yapmamalıdır. Ürün veya hizmet reklamları için sponsor yazı modelimiz vardır. Sponsorluk ve reklam işleri sadece Sibergah tarafından yönetilir. Reklam ve sponsor nitelikteki yazılar için https://www.sibergah.com/reklam-ve-sponsorluk/ adresindeki koşullar geçerlidir.
  8. Yazarlar Sibergah’taki yazılarında, varsa kendilerine ait web sitelerindeki veya bloglarındaki yazılarına referans gösterebilir ve bağlantı verebilirler.
 • YAZILARIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ:
  1. Yazılar en az 300 kelimeden oluşmalıdır.
  2. Yazılar en az bir anahtar kelime üzerinde odaklanmalı ve bu odak anahtar kelime yazı içinde en az 4-5 kez kullanılmalıdır.
  3. Yazının başlığında, yazı için belirlenen odak anahtar kelime mutlaka yer almalıdır.
  4. Yazının en fazla 155 karakterlik kısa bir özeti (description) olmalıdır. Yazının odak anahtar kelimesi bu özet içinde kullanılmalıdır. Bu özet, yazı içinde gösterilmek/kullanılmak zorunda değildir; yazı yollanırken özetinin ayrıca belirtilmesi yeterli olacaktır.
  5. Yazıda kullanılacak tüm resimleri ve videoları yazarın kendisi sağlamalıdır. Yazıda en az bir tane küçük resim (tam olarak 190*130px ebatında) olmalıdır. Bunun dışında da farklı ebatlarda istenildiği kadar resim veya video kullanılabilir. Telif hakkı olan resimler ve videolar için sorumluluk yazara aittir. İzni alınmayan hiçbir telif haklı içerik, resim ve video yazıda kullanılmamalıdır.
  6. Yazılarda kullanılacak resimler mutlaka https://tinypng.com/ veya https://tinyjpg.com/ araçları kullanılarak sıkıştırılmalıdır.
  7. Yazılarda video kullanılacaksa, YouTube, Vimeo ve DailyMotion gibi sitelerde barındırılmalıdır. Videoları yazıda göstermek için ilgili gömme (embed) kodu kullanmalıdır.
  8. Yazılarda anlatım bozukluğu ve cümle düşüklüğü ve benzeri dil bilgisi hataları ile meramını tam olarak ifade edememe sorunu gibi dile ait problemler olmamalıdır. Dil açısından problemli yazılar yayınlanmadan önce yazardan gerekli düzeltmeleri yapması beklenir.
 • YAZILARLA İLGİLİ DİĞER HUSUSLAR:
  1. Yazılar ilk etapta e-posta yoluyla gönderilmelidir. Belli şartların sağlanması ve uygun bir süre sonrasında yazara Sibergah’ta giriş yetkisi verilir ve yazarın yazılarını artık site üzerinden (kendisine verilecek rehbere uygun olarak) girmesi istenir. Bu aşamadan sonra e-posta ile yazı alımı kabul edilmez.
  2. Yayınlanan yazılar için herhangi bir ücret ödenmez.
  3. Yazılarınız, Sibergah yayında olduğu sürece (site var olduğu müddetçe) durur.
  4. Bir yazıyla ilgili her türlü hukuki sorumluluk o yazının yazarına aittir.
  5. Yayınlanan yazılar hakkında herhangi bir şikayet gelmesi durumunda, yazarla birlikte yapılacak inceleme sonucunda şikayetin haklılığına kanaat getirilirse ilgili yazı veya bölüm silinir. Eğer şikayet konusu olan yazı, telif haklarını ihlal edici bir niteliğe sahipse ve/veya başka bir yerden ‘kopyala-yapıştır’ ile alınmışsa, o zaman da güvenilirlik zedelenmesi nedeniyle ilgili yazarın yazarlığına son verilir ve tüm yazıları silinir.

 

Son Güncelleme: 28.11.2017, 16:35

YAZARLIK BAŞVURU FORMU

Bu formu doldurup göndermeniz, buradaki tüm koşulları okuyarak kabul ettiğiniz anlamına gelir. Her zaman https://www.sibergah.com/yazarlik/ adresindeki en güncel şartlar geçerlidir.