IP Adresini Gizlemenin Etkili ve Pratik Bir Yolu

IPFlood, internette ziyaret edilen sitelere sanki bir proxy/vpn üzerinden gidiyormuş gibi görünmeyi sağlamanın yanında Web tarayıcısının da uygulama katmanından gönderdiği diğer IP adres bilgilerini değiştirerek gönderen oldukça etkili bir IP adresi gizleme ve yanıltma tarayıcı eklentisidir.

 

Ziyaret ettiğimiz sitelere uygulama katmanından (application layer) üç, taşıma katmanın (transport layer) da bir olmak üzere toplam 4 farklı IP adresi gönderebiliriz/gösterebiliriz. Burada kritik olan ve iletişimin devamlılığını sağlayan ise taşıma katmanındaki IP adresidir. Bu hariç diğerlerini değiştirme işlemi uygulamalarda (örneğin tarayıcılar) gerçekleşir. Ziyaret edilen sitelere tek bir seferde aşağıdaki IP bilgilerini iletiriz:

  • REMOTE_ADDR (taşıma katmanı)
  • HTTP_X_FORWARDED_FOR (uygulama katmanı)
  • HTTP_CLIENT_IP (uygulama katmanı)
  • HTTP_VIA (uygulama katmanı)

IPFlood eklentisi gerçek IP adresinizin gidilen siteye bir proxy/vpn olarak görünmesini sağlayarak, ziyaret ettiğiniz sitelerin sizler hakkında daha fazla derinlemesine bilgi toplamasını zorlaştırır. Böylece eklenti ile IP adresini gizlemenin en kolay şekli sağlanmış olur. İşte IPFlood eklentisi de uygulama katmanına ait olan IP adres bilgilerini topluca değiştirerek ziyaret edilen siteye birden çok IP adresi sunmakta, bu da gidilen sitede, ziyaretçinin bir proxy veya VPN servisi üzerinden geldiği kanısı oluşturmaktadır. Böylece “REMOTE_ADDR” değişmediği için gidilen site ile aradaki iletişimde ise herhangi bir problem yaşanmamaktadır.

ipflood-ayarlar

IPFlood’u Firefox tarayıcınıza kurduktan sonra istediğiniz üç uygulama katmanı header bilgisini belirleyeceğizi IP aralığı havuzundan otomatik olarak rastgele atayabilirsiniz. Ayrıca eklentinin beyaz/kara liste özelliği de mevcut. IPFlood ile ziyaret edilen sitelerin arka planından çalışan reklam ağlarına da sahte IP’ler iletildiğinden web davranışı profiliniz 3. parti servislere gitmemiş olur. Dikkat edilmesi gereken husus ise gerçek IP adresinizin değişmediğidir. Ayrıca eklenti ile ziyaret edilen sitelerin profilleme yapmasının engellemesi, ip adresini gizlemenin ve diğer bazı güvenlik ihtiyaçlarının giderilmesi amaçlanmaktadır.

İndir: https://addons.mozilla.org/fr/firefox/addon/ipflood/

3 thoughts on “IP Adresini Gizlemenin Etkili ve Pratik Bir Yolu

  1. Bahsi geçen işlemler ile bir web tabanlı bir oyunda tek bir oyun sunucusunda birden fazla hesap ile ( hesaplar arasında herhangi bir ip çakışması ve benzerliği olmadan ) hesaplar arasında işlem yapılabilir mi ???

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir