Şifreli Olmayan Tüm Web Bağlantılarını Engelleyin

HTTP Nowhere, internette gezinirken şifrelenmemiş hiçbir bağlantıya gitmek istemeyip internet güvenliğini üst seviyede tutmak isteyenler için özel olarak geliştirilmiş ve tarayıcıyı sadece HTTPS:// bağlantılı siteleri açmak için kısıtlayabilen bir Firefox tarayıcı eklentisidir.

 

HTTP Nowhere eklentisi kurulduğu andan itibaren varsayılan ayar olarak bütün şifreli olmayan tüm HTTP:// trafiğini bloklayacak şekilde ayarlanmıştır. Kullanıcı HTTP’li herhangi bir yere gitmek istediği anda eklenti tarafından uyarılmakta ve eğer istenirse gidilmek istenen adres “izin verilen HTTP’li siteler” arasına eklenebilmektedir.

nowhere-ornek

HTTPS Everywhere eklentisiyle de uyumlu bir şekilde çalışan HTTP Nowhere, kullanıcının HTTP’li sitelere girmesini engellerken, HTTPS Everywhere ise yapılan ayarlarla her siteye HTTPS ile gidilmesini sağlıyor. Her iki eklenti de aynı anda uyumlu bir şekilde çalışabilirken, HTTP Nowhere kurulduğunda, HTTPS Everywhere’in otomotik yönlendirme özelliğini pasif hale getiriyor. Eklenti ayrıca Tor Browser Bundle ile de sorunsuz çalışıyor.

 

İndir: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/http-nowhere/
Kaynak kodu: https://github.com/cwilper/http-nowhere

YAZAR:

Özel bir kurumda kıdemli bilgi güvenliği mimarı olarak çalışan M. Mekin Pesen, Elektrik-Elektronik Mühendisliği lisans ve Bilgi Güvenliği Mühendisliği yüksek lisans diplomaları ile CISSP, ECSA, CEH ve CCSA sertifikalarına sahiptir.
    

E-Bültene Kaydolun, Makaleler Posta Kutunuza Gelsin

Bu yazıyı başka hiçbir yerde ve şekilde yayınlayamazsınız ve/veya kullanamazsınız. Bu yazıyı kullanmanız, başka herhangi bir uyarıya gerek kalmadan her türlü hukuki sonucu daha en baştan kabul ettiğiniz manasına gelir.

Discussion

No comments yet.

Post a Comment