Gizli Dinleme Yapan Sahte Baz İstasyonlarını Tespit Edin

SnoopSnitch, gizli dinleme yapan sahte baz istasyonlarını, kullanıcı tabiki ve havadan habersiz güncelleme gibi tehditlere karşı cep telefonu kullanıcılarını uyarmak amacıyla mobil radyo verilerini toplayıp analiz eden bir Android uygulamasıdır. Uygulama olası SMS hijack ve SS7 saldırılarına karşı da uyarabiliyor. Uygulama her cihazda çalışmıyor ve “root” yetkisi istiyor.

 

SnoopSnitch-panel

 

SnoopSnitch, mobil cihazdaki sinyal verilerini toplayıp, başka kullanıcıların verileriyle de karşılaştırarak etrafta olası sahte baz istasyonlarını (IMSI catchers), ki bunlar ayrıca gizli dinleme istasyonlarını işaret eder, tespit ediyor. SnoopSnitch uygulaması sadece Qualcomm yonga setine sahip (hepsi değil) stock Android ROM’lu (CyanogenMod gibi türler hariç) Android cihazlarında “root” yetkileriyle çalışabilmektedir. SnoopSnitch bu linkte yer alan telefonları desteklemektedir. Uygulamada gsmmap.org’daki verileri kullanılabilir ve orayla istenirse veri de paylaşılabilir.

 

İndir: https://play.google.com/store/apps/details?id=de.srlabs.snoopsnitch&hl=tr
APK: https://opensource.srlabs.de/attachments/download/113/SnoopSnitch-1.0.0.apk
F-Droid: https://f-droid.org/repository/browse/?fdid=de.srlabs.snoopsnitch
Kaynak kodu:git clone –recursive https://opensource.srlabs.de/git/snoopsnitch.git

 

GSM güvenliği hakkında: GSM Saldırı Türleri ve Türkiye’nin GSM Şebeke Güvenliği

GSM teknolojisi hakkında:

  1. GSM (Küresel Mobil İletişim Sistemi) Nedir
  2. GSM Ağları ve Sistemleri
  3. GSM Spesifikasyonları ve Abone Servisleri

YAZAR:

Özel bir kurumda kıdemli bilgi güvenliği mimarı olarak çalışan M. Mekin Pesen, Elektrik-Elektronik Mühendisliği lisans ve Bilgi Güvenliği Mühendisliği yüksek lisans diplomaları ile CISSP, ECSA, CEH ve CCSA sertifikalarına sahiptir.
    

E-Bültene Kaydolun, Makaleler Posta Kutunuza Gelsin

Bu yazıyı başka hiçbir yerde ve şekilde yayınlayamazsınız ve/veya kullanamazsınız. Bu yazıyı kullanmanız, başka herhangi bir uyarıya gerek kalmadan her türlü hukuki sonucu daha en baştan kabul ettiğiniz manasına gelir.

Discussion

No comments yet.

Post a Comment