Amazon Web Services (AWS) için Check Point Security Gateway

Bulut servis sağlayıcılarını incelerken veya bulut servislerini kullanırken genelde web tabanlı yönetim konsollarında yapılan işlemleri incelemekle yetiniyoruz. Detaya girenler API desteğini, Shell desteğini, komut istemi ile yönetimini, SDK desteğini inceliyorlar. Tabii ki saydıklarım çok önemli detaylardır. Bu detayları göz önüne aldıktan sonra, gezinip fikir edinebileceğiniz bir başka ortam ise Marketplace‘tır. İsminden de anlaşıldığı üzere market, hizmetlerin (servislerin) paketlenmiş olarak sunulduğu bir ortamdır. Marketteki hizmeti seçerek kurulum sürecini hızlıca tamamlayabilirsiniz. Böylelikle çoğu yapılandırma otomatik olarak tamamlanmış olur (örneğin WordPress , Check Point, Fortigate kurulumu gibi). Bulut servis sağlayıcısı olarak AWS de oldukça gelişmiş bir markete sahiptir. AWS marketine AWS yönetim konsolundan veya doğrudan https://aws.amazon.com/marketplace adresinden erişebilirsiniz.

AWS marketin ana sayfasında sol kısımda kategoriler görünmektedir. Kategoriler; Destop Apps, Software Infrastructure, Developer Tools, Business Software ana kategorileri altında alt başlıklara ayrılmıştır. Arama kutucuğunu kullanarak istediğiniz ürünlerin AWS ’de servis olarak sunulup sunulmadığına bakabilirsiniz. Bu kategorilerin dışında http://aws.amazon.com/testdrive/ adresinden de Test Drive & Demo ürünlerini inceleyebilirsiniz.

 

Yazımızda değineceğimiz Check Point R77.10 Pay-As-You-Go servisinden (kullandığın kadar öde) faydalanarak Check Point Virtual Appliance oluşturalım. Ek bilgi olarak, AWS bulutunda Check Point için XL de desteklenmektedir.

aws-checkpoint-pay-as-you-go

AWS’deki test/lab ortamımı IRELAND bölgesinde (region) oluşturduğum için bu servisi de o bölgede açıyorum. Region’a göre ücretlendirme değişiyor (diğer bulut servis sağlayıcılarında da benzer bir durumdur).

aws-checkpoint-launch

1-click launch ’u tercih ediyorum. Talebinizi gerçekleştirdiğinizde, AWS market’ten ürün kiraladığınıza dair e-mail ile bilgilendiriliyorsunuz. AWS Marketplace’ten de aboneliğinizi kontrol edebilirsiniz.

aws-checkpoint-subscriptions

Üstteki abonelik menüsünde marketten alıp çalıştırdığımız ürünü yönetmek için aws console‘una ve cloudformation console‘una yönlendirmeler mevcut. CloudFormation servisi; AWS bulutunda çalıştırmak isteyeceğimiz bazı uygulamalar için hazır template’ler sunan bir servistir. Bunların dışında Usage Instructions menüsünde, marketten aldığınız servisi nasıl kullanabileceğiniz detaylı olarak yazmaktadır. Genel olarak uygun olan uygulamaları hazır olarak marketten alarak kullanmak, kurulum ve yapılandırma anlamında kolaylıklar sağlamaktadır.

Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir