Dünyada ve Türkiye’de En Çok Spam E-Posta Gönderenlerin Güncel Sıralamaları

SpamRankings, Texas Austin Üniversitesi CREC Merkezinin internette en çok spam e-posta gönderen önemli kaynakları tanımlayarak internet kullanıcılarını korumayı amaçlayan bir teşebbüsüdür. Site ile internette hangi firma ya da organizasyonun daha çok spam mesaj gönderdiği takip edilebileceği gibi organizasyonların sahip olduğu otonom sistemleri (AS) ile giden spam blok listesi verilerinin ilişkisinin olup olmadığını sorusuna cevap arayarak, organizasyonları kendilerinden habersiz giden spamlar konusunda daha iyi müdacele etmelerini teşvik etmek amaçlanmış.

Sitenin temel amaçlarından biri, hastane, banka, işyeri ve internet hosting firması gibi büyük sunucuları olanların, spam ağlar tarafından sunucularının (server) ele geçirilerip birer botnet yani zombi bilgisayar haline getirilmesinin önüne geçmektir. Çünkü spam e-posta yayan şebekelerin en çok tünediği alanlar genelde bu tür organizasyonlara ait sunuculardır. Örneğin, ilaçlar hakkında sürekli spam atmak için en güzel yerlerden birisi hastanelerin bilgisayarlarının ele geçirilmesidir. Bu yolla hastanelerin sunucularından gidiyormuş gibi spam göndermek çok daha kolaydır ve belli bir süre için daha çok iş görmesi söz konusudur.

 

spam-turkiye-ilk-10

 

Giden spam demek, organizasyonun bilişim güvenliğindeki bir vekil sunucu demektedir. Bu onun bir botnet olduğunu gösterir. Botnet ise organizasyonun bilgisayarlarına tünemiş zararlı içerik yayan kötücül yazılımları, DDoS saldırısını ya da kimlik hırsızlığını adres göstermektedir. SpamRankings.net ise büyük miktarlarda spam yayan organizasyonları herkese açık bir şekilde listelemektedir. Sitenin amacı bu tür bir hamleyle, organizasyonları bilgisayarlarında gerekli tedbirleri almaya zorlamaktan ibarettir.

 

Adres: http://www.spamrankings.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir