Google Hacking ile Web’deki Tablolara Sızın

Kişisel ve kurumsal manada veri sızıntısı meselesi Google çağında çoktandır içinden çıkılamaz bir halde. Çünkü Google çağında herhangi bir şekilde indekslenmeniz artık sadece ‘an’ meselesi. Buna verilebilecek bir örnek ise Google Tables ve Google Fusion Tables aramalarına Google Hacking mantığı ile yaklaşınca karşımıza çıkanlar oluyor.

 

Google, hem de kendi bulut hizmetlerinde hem de Web’deki yapılandırılmış veri tablolarını Google Web Tables ve Google Fusion Tables sevislerinde bir araya getiriyor. Bunlara:

adreslerinden ulaşabiliyor. Bu adreslere gittikten sonra elde edebilecekleriniz sizin hayal gücünüze bağlı! Dikkatli bir bakış açısı, biraz kıvrak düşünce ve tam isabet sorgularla kişisel bilgilere, maaşlara, popüler dergilerin online şifrelerine, kütüphanelerin giriş bilgilerine, kurumsal verilere, router, hotspot ve bazı internete bağlı cihazların parolaları gibi envai çeşit veri sızıntısına ulaşabilirsiniz.

google-web-tablo-arama

Örneğin, sadece “username password” sorgusunu bile bu servislerde kullanmak karşınıza inanılmaz şeylerin gelmesini sağlayabiliyor:

Artık neyi bulmak istiyorsanız, gerisi tamamen sizin incelikli sorgularınıza kalıyor. Ayrıca Google hacking için Google Hacking Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir