Siber Tehdit Analizi Zihin Haritası

Projelerde bilgi güvenliğinin son dakika işi olmaması için projenin en başında güvenlik uzmanlarının yer alması gerekiyor. Giderek daha da karmaşıklaşan sistemlerin güvenlik analizleri yapılırken konuya her açıdan yaklaşmak, zafiyete neden olacak bir nokta bırakmamak için önemli. Bu yüzden yapılan güvenlik analizlerinde en ufak detayı kaçırmamak için bir zihin haritası oluşturdum.

 

Öncelikle zihin haritasından kısaca bahsedeyim. Aklımızdan geçen her şeyi gruplandırarak görsel bir harita oluşturuyoruz. Bu haritalar sayesinde hem fikirlerin yönetimi, hem de yeni fikirlerin ortaya çıkması kolaylaşıyor. Benim gibi çalışırken görsel ögeleri kullanmayı sevenler için faydalı olacağını düşünüyorum. Hemen hemen her işinizde zihin haritalarını kullanabilirsiniz. Alışverişe giderken dahi :) Ücretsiz zihin haritası (mind map) araçlarına internetten ulaşabilirsiniz.

 

Hazırladığım siber tehdit analizi zihin haritasında aklıma ilk gelen maddeleri ekledim. Sizlerden gelecek geri dönüşlere göre ekleme/düzenleme yapabilirim. Siber tehdit analizi zihin haritası v1.0‘a aşağıdan ulaşabilirsiniz:

 

siber-tehdit-zihin-haritasi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir