Dünya Genelindeki Şifreleme Ürünleri Araştırması

1999’da George Washington Üniversitesinden bir grup araştırmacının, Amerikan devletinin şifreleme ürünlerinin ihracı kontrol etme ve sınırlama getirme tartışmalarının üzerinden yaptığı dünya genelindeki şifreleme ürünleri pazar araştırması Harvard Berkman Enstitüsü için bir popüler kriptoloji ve güvenlik teknolojileri uzmanı olan  Bruce Schneier ile Kathleen Seidel ve Saranya Vijayakumar tarafından tekrar yapıldı. (daha&helliip;)

SSL Sertifikalarının NIST ve PCI DSS Uygunluğunu Test Edin

High-Tech Bridge’in ​Free SSL Server Test hizmeti web sitelerinin SSL sertifikalarının NIST ve PCI DSS uygunluğunu online olarak test edip rapor verebilen oldukça yararlı bir araçtır. Bu araç sitelerdeki SSL/TLS sertifika uygulanma şekillerini sadece NIST ve PCI DSS’e göre incelemiyor, bunun yanında en iyi endüstri standartlarına göre de değerlendirmeler sunuyor. (daha&helliip;)

Telegram Bir Güvenli Mesajlaşma Aracı Değildir

Çalışma mekanizmasında geçerliliği ve güvenliği kanıtlanmış, birçok kez saldırılarla sınanmış ve sınanmaya da devam eden SSL/TLS gibi bir protokolü kullanmak yerine kendi uydurduğu ve içinde bilinen zafiyetler barındıran bir protokol kullanan Telegram‘ı kriptolojiden bihaber olanların yayması oldukça manidar. (daha&helliip;)

Kriptolojinin Milli Güvenlik Açısından Önemi

Ülkemizde zorluğu ve karmaşıklığından ötürü pek rağbet görmeyen kriptoloji, yoğun matematik nedeniyle itici bulunur. Halbuki onun milli ve bağımsız olması günümüz milli bilgi güvenliği politikasının en olmazsa olmaz şartıdır. 2013’ten beri ortaya saçılan NSA ve GCHQ’nün neredeyse tüm dünyanın elektronik haberleşmesini dinleyebildiğinin altındaki en temel sebep de 2. Dünya Savaşında İngiltere ile ABD’deki kriptoloji çalışmalarıdır. […]

SSL (Secure Socket Layer) Protokolü Nedir

1994 yılında Netscape tarafından geliştirilen, şifrelemesi açık anahtarlı şifrelemeye dayanan, Web tarayıcısı ile sunucu arasındaki güvenliği HTTPS:// üzerinden sağlamayı amaçlayan ve Türkçe’ye de “güvenli socket (yuva) katmanı” olarak çevrilebilen SSL (Secure Socket Layer) protokolü internet üzerinden şifrelenmiş güvenli veri iletişimini sağlar. Özellikle alışveriş sitelerinde, e-posta gönderiminde ve SFTP dosya transferinde güvenlik amacıyla kullanılmaktadır. (daha&helliip;)