Web Tarayıcılarının SSL/TLS Güvenliğini Ölçün

How’s My SSL? internette gezmek için kullandığınız Web tarayıcılarında güvenli bağlantıyı sağlayan protokol olan SSL/TLS‘e ait teknik altyapı durumunu online olarak inceleyip kullanılan protokol sürümünün en güncel güvenlik gereksinimlerine göre detaylı raporunu çıkartan oldukça yararlı bir sitedir.

 

howsmyssl

How’s My SSL? sitesini kullandığınız Web tarayıcısı ile ziyaret eder etmez, tarayıcınızın kullanmış olduğu SSL/TLS sürümünün en güncel güvenlik gereksinimlerine göre analizi yapılıp size tarayıcınızın HTTPS:// bağlantıları için sağlamış olduğu güvenlik düzeyini gösteriyor (üstteki resim). Site, web tarayıcıların internette güvenli bağlantı sağlamak için kullandığı TLS (SSL/TLS) protokolünün sürümüne bağlı olarak (TLS 1.0, 1.1 veya 1.2 gibi) onun:

  • kısa ömürlü anahtar (ephemeral key) desteğini,
  • session ticket desteğini,
  • TLS sıkıştırma özelliğini,
  • BEAST saldırısına karşı zaafiyetini,
  • ve güvensiz şifreleme takımlarını

analiz ederek size en güncel ve güvenlik SSL/TLS güvenliğini ve temelde ne olması gerektiğini gösteriyor. Site ayrıca web tarayıcınızın desteklediği tüm şifreleme setlerini de listeliyor.

 

Adres: https://www.howsmyssl.com

Ayrıca SSL/TLS hakkında okuyabileceğiniz diğer yazılar:

YAZAR:

Özel bir kurumda kıdemli bilgi güvenliği mimarı olarak çalışan M. Mekin Pesen, Elektrik-Elektronik Mühendisliği lisans ve Bilgi Güvenliği Mühendisliği yüksek lisans diplomaları ile CISSP, ECSA, CEH ve CCSA sertifikalarına sahiptir.
    

E-Bültene Kaydolun, Makaleler Posta Kutunuza Gelsin

Bu yazıyı başka hiçbir yerde ve şekilde yayınlayamazsınız ve/veya kullanamazsınız. Bu yazıyı kullanmanız, başka herhangi bir uyarıya gerek kalmadan her türlü hukuki sonucu daha en baştan kabul ettiğiniz manasına gelir.

Discussion

No comments yet.

Post a Comment