Google Chrome Web Güvenliği Eklentileri

Google Chrome Web tarayıcısı, Web güvenliği bağlamında sağladığı nitelik ve fonksiyonlardan ötürü özellikle de bazı eklentilerle birlikte sıkı güvenlik sağlayabilen bir web tarayıcısıdır. Aynen Firefox’ta olduğu gibi Chrome için de özellikle online güvenliğin güçlendirilmesi için tavsiye edilen bazı Google Chrome eklentileri var.

Google Chrome Web tarayıcısında kullanılabilecek pratik ve etkili Web güvenliği eklentileri aşağıdaki gibidir:

 

Web of Trust (WOT)

Ziyaret ettiğiniz yabancı içerikli web sitelerini güvenliklerine göre derecelendiren çok kapsamlı bir eklentidir. Milyonlarca kullanıcının verdiği oylarla sürekli güncellenen bir veritabanı var.
İndir: https://chrome.google.com/webstore/detail/bhmmomiinigofkjcapegjjndp…

 

AdBlock

Facebook ve Youtube’dakiler de dahil olmak üzere sitelerdeki reklamları otomatik olarak iptal etmeyi ve kaldırmayı sağlayan güzel bir eklentidir. Özellikle reklam kodları üzerinden gelebilecek olan malware ve kod iliştirmelerine engel olmaktadır.
İndir: https://chrome.google.com/webstore/detail/gighmmpiobklfepjocnamgk…

 

KB SSL Enforcer

Web tarayıcısına, kişisel ve hassas bilgilerin girildiği web siteleri için SSL katmanını zorla kullandırtmayı sağlayan çok güvenli bir eklentidir.
İndir: https://chrome.google.com/webstore/detail/flcpelgcagfhfoegekianiofph…

 

Click & Clean

Tarayıcı geçmişini, kayıtlı url adreslerini, flash çerezleri ve online aktivitelerinizi takip eden birçok şeyi silen çok yararlı bir eklentidir. Ayrıca CCleaner programında olduğu gibi bilgisayarınızı da kötücül yazılımlara karşı tarayabiliyor.
İndir: https://chrome.google.com/webstore/detail/ghgabhipcejejjmhhchfonm…

 

Yukarıdaki eklentiler sizi Web’den gelebilecek tehlikelere karşı tamamen koruyamaz ancak onları önemli ölçüde bertaraf edebilirler. Web’den gelebilecek tehditlere ve tehlikelere karşı alınabilecek ilk önlem, son kullanıcıların seviyelerine göre bir bilinç eğitimidir. Ardından yukarıdaki ve benzeri araçlarla olabilecek en üst düzeyde koruma sağlanabilir.

YAZAR:

Özel bir kurumda kıdemli bilgi güvenliği mimarı olarak çalışan M. Mekin Pesen, Elektrik-Elektronik Mühendisliği lisans ve Bilgi Güvenliği Mühendisliği yüksek lisans diplomaları ile CISSP, ECSA, CEH ve CCSA sertifikalarına sahiptir.
    

E-Bültene Kaydolun, Makaleler Posta Kutunuza Gelsin

Bu yazıyı başka hiçbir yerde ve şekilde yayınlayamazsınız ve/veya kullanamazsınız. Bu yazıyı kullanmanız, başka herhangi bir uyarıya gerek kalmadan her türlü hukuki sonucu daha en baştan kabul ettiğiniz manasına gelir.

Discussion

No comments yet.

Post a Comment