Android’lerde Zafiyet Taraması Yapan Mobil Uygulama

NowSecure Android Vulnerability Test Suite (Android VTS), Android işletim sistemine sahip cihazlarda zafiyet taraması yapabilen bir açık kaynak mobil uygulamadır. Android VTS, oldukça pratik bir biçimde Android’lerde zafiyet taraması yaparak son kullanıcılar için cihazlarının saldırı yüzeyini öğrenmelerini, cihazın hangi güncel zafiyetlere sahip olduğu gibi cihazın güvenlik açısından sağlık raporunu çıkarmaktadır.

 

android-vts-test

 

Android VTS ile aslında Samsung ve HTC, LG gibi özelleştirilmiş Android sürümleri yapan firmaların güvenlik zafiyetlerini kapatmada ne kadar geriden geldiklerini ve kullanıcılarını bir sonraki güncellemeye kadar geçen çok uzun zaman zarfına kadar birçok güvenlik riskiyle karşı karşıya getirdiğini görebiliyoruz. Çünkü cihazda yapılan zafiyet taramaları sonuca birçok açıklığın çoktandır var olup, firmalar tarafından kapatılmamış olduğuna şahit olabilirsiniz. Android VTS’nin zafiyet taraması sırasında baktığı zafiyetlerden bazıları:

 

İndir: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nowsecure.android.vts
Kaynak kodu: https://github.com/nowsecure/android-vts/archive/master.zip

YAZAR:

Özel bir kurumda kıdemli bilgi güvenliği mimarı olarak çalışan M. Mekin Pesen, Elektrik-Elektronik Mühendisliği lisans ve Bilgi Güvenliği Mühendisliği yüksek lisans diplomaları ile CISSP, ECSA, CEH ve CCSA sertifikalarına sahiptir.
    

E-Bültene Kaydolun, Makaleler Posta Kutunuza Gelsin

Bu yazıyı başka hiçbir yerde ve şekilde yayınlayamazsınız ve/veya kullanamazsınız. Bu yazıyı kullanmanız, başka herhangi bir uyarıya gerek kalmadan her türlü hukuki sonucu daha en baştan kabul ettiğiniz manasına gelir.

Discussion

No comments yet.

Post a Comment