Mobil Uygulamalar Cep Telefonlarında Hangi Bilgileri Toplar

Akıllı telefonlara fütursuzca kurulan popüler mobil uygulamalar telefonlarda sadece kendi işlevini görmüyor, yanında ek olarak SMS’leri okuyabiliyor, kamerayı çalıştırabiliyor, rehberi kopyalayabiliyor ve konuşmalarını dahi dinleyebiliyor. Örneğin Facebook, Youtube, Flickr, Badoo, Yahoo Messenger ve benzeri mobil uygulamalar, mobil cihazların kameralarını istediği zaman çalıştırıp resim ve video çektiği de biliniyor.

 

Beğenerek ve de faydasını umarak kullandığınız popüler mobil uygulamalar aslında cep telefonunuzdaki verileri sonuna kadar sömürebilmektedir. Çok ilginçtir bu tür popüler uygulamalar başta telefonla aradığınız kişiler olmak üzere cep telefonunuzun konum bilgisini, internet tarayıcı geçmişini, SMS’leri, telefon rehberini, diğer kullandığınız online hesapların kimlik bilgilerini ve telefon konuşmalarını alabilme yeteneğine sahip olup, ayrıca cep telefonunuzun kamerasına erişerek sizden habersiz resim ve video kaydı da yapabilmektedir. Yani aslında üç yıl önce The (London) Sunday Times gazetesinin açıkladığı rapor çok sağlam bir biçimde hala geçerliliğini koruyor.

 

Hangi Mobil Uygulama Telefondaki Hangi Veriye Ulaşabiliyor

Konum bilgisi
İnternet geçmişi
SMS’ler
Telefon rehberi
Online hesapların kimlikleri
Aradığınız kişileri
Telefon konuşmaları
Kameraya erişebilir
Flickr
.
.
.
.
.
Flixter
.
.
.
YouTube
.
.
.
Foursquare
.
.
.
TweetDeck
.
.
.
Netflix
.
Facebook
.
.
.
.
.
Ancestry
.
.
Badoo
.
.
.
.
.
Angry Birds
.
.
Yahoo! Messenger
.
.
.
.
Shazam
.
.
My Fitness Pal
.
.
.
My Remote Lock
.
.
.

 

Yukarıdaki tabloya göre bahsi geçen 14 mobil uygulamanın Netflix ve Ancestry hariç geri kalan hepsi telefonla kimi aradığınızı öğrenebiliyor. Ayrıca bu 14 mobil uygulamanın 9’u kullanıcının coğrafi konum bilgisini toplarken, yarısına yakını cep telefonundan bağlandığınız diğer online servislerdeki kimlik ve hesap bilgilerinizi çekebiliyor. Olayın daha da vahimi ise Flickr, YouTube, Ancestry, Badoo ve My Fitness Pal’ın mobil uygulamaları cep telefonunuzun kamerasına erişebilerek resim çekebiliyor ve video kaydı yapabildiğidir. Hatta yine bu mobil uygulamalardan My Remote Lock güvenlik uygulaması ve Tennis Juggling Game oyunu telefon konuşmalarının arasına sızabiliyor.

 

Her şeyin bir bedel ve ücretinin olduğu bu dünyada bedava sanarak kullandığınız popüler mobil uygulamalar sizden para almak yerine şahsınızla alakalı en mahrem bilgilere zahmetsizce ve de ücretsiz olarak erişebilmektedir. Tüm bunlar aslında hiçbir şeyin ücretsiz olmadığının kanıtı olsa gerektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir