URL Adreslerine Eklenen Takip Parametrelerinden Kurtulun

Pure URL web tarayıcı eklentisi Google, Yandex, Facebook, YouTube ve IMDb tarafından URL adreslerine kullanıcılarını takip etmek ve davranışlarını profil haline getirmek için ekledikleri “utm_source”, “fb_action_ids”, “hc_location” ve “ref_” gibi fazladan eklenen paramaterleri otomatik olarak kaldıran oldukça yararlı bir Firefox ve Chrome eklentisidir.

 

Aslında bir online takip mekanızması yöntemi de olan URL adresine ek parametre işlemeyi en çok Google’ın yaptığını söyleyebiliriz. Daha önceden Google’ın arama sonuçlarının tıklanma durumunu izlemek için sonuçların tümünü “http://www.google.com.tr/url?…” ve ek parametreleri ile manipüle ettiğini ve bundan nasıl kurtulabileceğinizi yine “Google Search link fix” eklentisi vesilesiyle anlatmıştık. Bu sefer de aynı durumu Yandex, Facebook, YouTube, Google Analytics ve IMDb sitelerindeki URL adreslerine eklenen bize göre tamamen gereksiz ama bu sitelere göre oldukça yararlı olan (hem casusluk hem de reklam amacı güdülür) URL parametrelerinden otomatik olarak kurtulmanın yolundan bahsediyoruz.

Pure URL, Firefox ve Chrome web tarayıcılarında çalışan ve alttaki sitelerin ilgili parametrelerini kullanıcı gizliliği açısından otomatik olarak kaldıran oldukça yararlı bir eklentidir. Pure URL ile:

  • utm_source, utm_medium, utm_term, utm_content, utm_campaign (analytics.google.com)
  • yclid (metrika.yandex.ru)
  • feature (youtube.com)
  • fb_action_ids, fb_action_types, fb_ref, fb_source, action_object_map, action_type_map, action_ref_map (facebook.com)
  • ref, fref, hc_location (facebook.com)
  • ref_ (imdb.com)

gibi birçok URL adreslerine eklenen gereksiz parametreden otomatik olarak kurtulabiliyorsunuz.

pure-url-eklentisi-1

Eklentinin Firefox versiyonunda yukarıdaki parametrelere ek olarak kendinizin tespit etmiş olduğu diğer sitelere ait başka parametreleri elle eklentiye ekleyebiliyorsunuz. Bu açıdan da sadece belli başlı parametrelere bağlı kalmayıp, özelleştirilmeye açık olması dolayısıyla Firefox’daki eklenti Chrome’dan çok daha yararlı hale geliyor. Çünkü Pure URL’nin sadece Chrome versiyonunda yukarıdaki listenin dışında yeni parametre eklemeleri yapamıyorsunuz. Sonuç olarak URL adreslerine eklenen ve kullanıcının gizliliğini ihlal eden bu tip parametrelerden kurtulmanın şu an için en basit yolunun Pure URL olduğu görülüyor.

pure-url-eklentisi-2

Firefox için indir: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/pure-url/
Google Chrome için indir: https://chrome.google.com/webstore/detail/pure-url/./related?hl=en

Konuyla bağlantılı olarak inceleyebileceğiniz diğer yazı dizisi ve yazılar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir