İnternet Geneli Yapılan Zafiyet Taramalarının Arama Motoru

Censys, internet ölçeğinde yapılan zaafiyet ve açıklık taramaları sonuçlarını tek bir yerde toplamak için ZMap proje ekibi, Michigan Üniversitesi ve Rapid7 işbirliği ile oluşturan ve önceden Scans.io olarak bilinen bir zafiyet taramalarının arama motoru gibidir. Aslında bir çeşit tarama verisi toplama deposu olan Cencys’te örneğin dünya genelinde büyük yankı uyandıran Rapid7 tarama sonuçlarının hepsine ulaşmanız mümkün.

İnternete bağlı cihazların, sitelerin ve sertifikaların nasıl ayarlandığı gibi bilgilere topluca ulaşabileceğiniz Censys, internetin IPv4 adres uzayının günlük ZMap ve ZGrab ile taranması sonucu elde edilen host ve site bilgilerini üzerinde arama yapılabilir bir arama motoru olarak sunmaktadır.

Censys‘te şu an için tüm internet üzerinde;

  • 443 portundan TCP SYN taraması,
  • bir yıl boyunca internete bağlı sistemlerdeki en büyük ölçekli zaafiyet taraması sonuçları,
  • mevcut SSL sertifikaları taraması,
  • reverse DNS taraması,
  • ve 80 portundan HTTP GET taraması gibi birçok veriye

çeşitli formatlarda ulaşıp, rapor olarak çıkartabilirsiniz.

Adres: https://www.censys.io/

YAZAR:

Özel bir kurumda kıdemli bilgi güvenliği mimarı olarak çalışan M. Mekin Pesen, Elektrik-Elektronik Mühendisliği lisans ve Bilgi Güvenliği Mühendisliği yüksek lisans diplomaları ile CISSP, ECSA, CEH ve CCSA sertifikalarına sahiptir.
    

E-Bültene Kaydolun, Makaleler Posta Kutunuza Gelsin

Bu yazıyı başka hiçbir yerde ve şekilde yayınlayamazsınız ve/veya kullanamazsınız. Bu yazıyı kullanmanız, başka herhangi bir uyarıya gerek kalmadan her türlü hukuki sonucu daha en baştan kabul ettiğiniz manasına gelir.

Discussion

No comments yet.

Post a Comment