Apache Web Loglarının Sınıflandırılması ve Görselleştirilmesi

Bilgi Güvenliği Olayları Görselleştirmesi” yazı disizinin bu bölümünde Apache web loglarının Scalp ile sınıflandırılması ve Logstalgia ile görselleştirilmesini etraflıca ele alıyoruz. Görselleştirmeye geçmeden önce Apache web sunucularına değinip, ardından da logların sınıflandırmasından bahsedeceğiz.

 

UYARI: Bu yazı ve yazı dizisinin tamamı bir teknik proje halinde bir yüksek lisans programında zaten sunulmuştur. Ayrıca yine bu proje başka bir tezin içeriğini de oluşturmuştur. Bu yüzden bu yazıların ve içindeki herhangi bir bilginin izinsiz alınması, kopyalanması, çoğaltılması ve/veya başka herhangi bir ortamda farklı bir kişi tarafından yazılmış gibi yayınlanması ve kullanılması kesinlikle yasaktır.

 

Apache web loglarının sınıflandırılması ile görselleştirilmesine geçmeden önce Apache web sunucularından kısaca bahsetmekte fayda var.

 

APACHE WEB SERVER

Apache, açık kaynak kodlu bir web sunucu programıdır. Birçok işletim sistemi üzerinde çalışmaktadır. Apache’nin World Wide Web’in bu günlere gelmesinde önemli rolleri olmuştur. Dünyada en yaygın kullanılan web sunucusu konumundadır. Apache’nin dünya genelinde %50 civarında bir kullanımı söz konusudur. Apache yazılım vakfı tarafından geliştirilmektedir.

apache-mimarisi

Resim-1: Apache Mimari Yapısı

Apache web server işletim sistemlerine uyumluğunun yanında en temel özelliği modüler yapısıdır. Uygulamanın çekirdek yapısı kurulduktan sonra istenen özellikler modül olarak eklenebilmektedir. Bu da yapının ne kadar esnek olduğunu göstermektedir. Kullanılan bütün web sunucularına olduğu gibi Apache sunucusuna da OWASP TOP 10 [1] listesinde bulunan web uygulama atakları yapılmaktadır. Bu atakların tespit edilebilmesi için ham log dosyasınının ayıklanması ve bu ayıklanan bilginin görselleştirilerek anlamlandırılması gerekmektedir. Bunu yapmanın belli yöntemleri vardır. En temel üç örnek şöyledir:

 1. Bunlarda bir tanesi gelen web isteklerinin kayıtlarının ekrana yansıtılması (görselleştirilmesi) ve yansıtılan bu görüntüden yapılan atakların tespit edilmesidir.
 2. Diğer bir yöntem ise Apache kayıt dosyasını ayrıştırarak ve bu ayrıştırılan bilgiler atak vektörleri referans dosyasına göre sınıflandırılmasıdır.
 3. Son olarak ModSecurity [2] gibi web appication firewall [3] sistemlerinin modül olarak Apache sunucusuna dahil edilmesi ve bu uygulamaların kayıt dosyalarının görselleştirilmesidir.

 

APACHE WEB LOGLARININ SCALP İLE SINIFLANDIRILMASI

Web sunucu kayıtlarının anlamlandırılması ise genel olarak ayrı bir problemin konusudur. Örneğin bu çalışmada kullanılan Scalp yazılımı Apache loglarının ham halinden ayrıştırıp anlamlandırılması sağlanmıştır. Bu konuda yapılması gereken işlem üç temel adımdan oluşmaktadır.

 • İlk olarak bilginin anlandırılmak istenilen kısmını başka bir dosyaya (log, text, html v.b) aktarmak için ayrıştırıcı (parser) kullanılır.
 • İkinci bölüm de ise web atak vektörleri için referans dosyası oluşturulmaktadır ve kullanılan ayrıştırıcı (parser), bilgileri anlamlandırmak için kullanacağı XML dosyasıdır.
 • Son aşama ise oluşturulan dosyanın görselleştirilmesidir. Görselleştirme istenilen bir yazılım ile yapılabilir [4, 5].

scalp-kurulum

Resim-2: Scalp’ın çalışması

 

Bir ayrıştırıcı (parser) kullanımıyla Apache web sunucusunun access.log dosyasında bulunan web atak wektörleri dışarı çıkarılmaktadır. Kullandığımız parser alttaki gibidir:

Sonuç alttaki gibidir:

scalp-parser-sonucu

Resim-3: Saldırı logu sınıflandırması

APACHE WEB LOGLARININ LOGSTALGIA İLE GÖRSELLEŞTİRİLMESİ

Logstalgia (Apachepong) pinpon topları görselini kullanarak web sunucularının günlük web trafiklerini görselleştiren bir açık kaynak kodlu projedir. Yapılan web isteklerini görselde bulunan pinpon topları ile eşleştirmiş ve bu topların hedefe çarpması sonucu çıkan sonucu HTTP kodları (200, 303, 404 v.b.) ile göstermektedir. Genel yapı olarak kurulumu pratik olmakla beraber Ubuntu dağıtımına kurulumu yapılarak Apache logları görselleştirilmiştir. Apache, nginx, IIS gibi çeşitli web sunucularını desteklemektedir. Bu uygulama ile özellikle DDoS, SQL injection v.b. gibi ataklar rahatlıkla görselleştirilebilmektedir. Kısaca kurulum aşamaları aşağıdaki gibidir:

Kullanılan senoryada Ubuntu işletim sistemi uzerine Apache kurulumu yapılmıştır ve web servisleri aktif edilmiştir. Diğer sanal Windows üzerinde Netsparker web uygulamaları güvenlik tarama aracı kullanılarak web atak yapılmıştır [6]. Sonuçlarının ekran görüntüsünü alımıştır.

netsparker-saldiri

Resim-4: Netsparker saldırı uygulaması

Netsparker ürününü Apache web servisine açıklık analizi yapmak için kullanıldık. Netsparker kullanılarak oluşan web sunucusunun kayıtları Logstalgia ile görselleştirilebilmektedir.

logstalgia-gorsellestirme

Resim-5: Logstalgia ile görselleştirme

Ayrıca Logstalgia ile ilgili olarak daha önce yapılmış örnek bir kayıdın video görüntüsüne bu adresten ulaşabilirsiniz. Bir sonraki bölümde görüşmek üzere…

 

Referanslar

 1. https://www.owasp.org/index.php/Top_10_2013-Top_10
 2. http://www.modsecurity.org/documentation/contributed/ModSecurity_2.1.0_Turkish.pdf
 3. http://www.webguvenligi.org/docs/ModSecurity_2.1.0_Turkish.pdf
 4. https://dev.itratos.de/projects/php-ids/repository/raw/trunk/lib/IDS/default_filter.xml
 5. https://code.google.com/p/apache-scalp/
 6. https://www.netsparker.com/web-vulnerability-scanner/
 7. https://www.youtube.com/watch?v=K8muK-o80ZU

İNAN İŞÇİ

YAZAR:

17 yıldır IT sektöründe çeşitli şirketler ve alanlarda çalışan İnan İşçi, Bilgi Güvenliği Mühendisliği yüksek lisansını bulundurmakta, zararlı yazılım analizi ile güvenlikte big data analizi üzerine uzmanlaşmakta ve hali hazırda bir bankada Bilgi Güvenliği Yöneticisi olarak görev yapmaktadır.
    

E-Bültene Kaydolun, Makaleler Posta Kutunuza Gelsin

Bu yazıyı başka hiçbir yerde ve şekilde yayınlayamazsınız ve/veya kullanamazsınız. Bu yazıyı kullanmanız, başka herhangi bir uyarıya gerek kalmadan her türlü hukuki sonucu daha en baştan kabul ettiğiniz manasına gelir.

Discussion

No comments yet.

Post a Comment