Outlook.com’un Silinen E-Postaları Geri Getirmesini Önleyin

Outlook.com, silinmiş klasörünüz boşaltıldıktan sonra iletileri kurtarabilir. Silinmiş iletileri kurtar işlemi yapıldığında, olabildiğince fazla ileti geri getirilir. Ve Outlook.com’da “Silinmiş” klasöründen tamamen silinen e-postalar varsayılan (default) bir ayarla kısmen de olsa geri getirilebiliyor. Fakat gizliliği tehlikeye sokan bu duruma engel olmanın bir yolu var.

 

Outlook.com’daki bu silinen e-postaları geri getirme özelliğini tamamen iptal etmek için “Gelişmiş gizlilik ayarları”na gidilmesi gerekir:

Gelen kutusu>Seçenekler>Gelişmiş gizlilik ayarları

outlook-mail-geri-getirme-ayari

Silinmiş iletiler” kısmında karşınıza (üstteki resim) iki seçenek çıkacaktır. Eğer burada “Silinmiş klasöründen çıktıktan sonra silinmiş iletileri kurtarmama izin verme; onları geri getirmem için bağlantı verme.” seçeneğini işaretlerseniz, Outlook o andan itibaren silinmiş iletilerinizi geri getirme fonksiyonunu iptal edecektir. Yani varsayılan (default) seçenek olan “Silinmiş iletileri kurtarmama izin ver.“i iptal ederek Outlook.com’un silinen e-postaları tutmasını engellemiş olacaksınız. Bu gibi özelliklerle Microsoft ve benzeri büyük mesajlaşma ve e-posta hizmeti sağlayıcılarının kullanıcılara ait hiçbir veriyi tamamen silmek istemedikleri görülmüş oluyor.

Gelişmiş gizlilik ayarları: https://blu182.mail.live.com/mail/PrivacyOptions.aspx?n=1273488571

 

YAZAR:

Özel bir kurumda kıdemli bilgi güvenliği mimarı olarak çalışan M. Mekin Pesen, Elektrik-Elektronik Mühendisliği lisans ve Bilgi Güvenliği Mühendisliği yüksek lisans diplomaları ile CISSP, ECSA, CEH ve CCSA sertifikalarına sahiptir.
    

E-Bültene Kaydolun, Makaleler Posta Kutunuza Gelsin

Bu yazıyı başka hiçbir yerde ve şekilde yayınlayamazsınız ve/veya kullanamazsınız. Bu yazıyı kullanmanız, başka herhangi bir uyarıya gerek kalmadan her türlü hukuki sonucu daha en baştan kabul ettiğiniz manasına gelir.

Discussion

One Response to “Outlook.com’un Silinen E-Postaları Geri Getirmesini Önleyin”

  1. Eyvallah işe yaradı. Reklamına tıkladım dostum :)

    Posted by Volkan Sabah | 27/11/2015, 13:53

Post a Comment