Google Sonuçlarındaki Kullanıcıları İzleyen Parametreler

Google’ın arama sonuçlarında çıkan linkler aslında doğrudan ilgili sonuca giden adresler değildir. Arama sonuçlarındaki linkler kullanıcıları izleyen parametreler içerir. Onlar kullanıcıların alışkanlıkları ile davranışlarını takip etmekte ve anahtar kelimelerle ilgili istatistikleri tutmak için değiştirilmektedir. Ama mahremiyete ters olan bu duruma engel olmanın bir yolu var.

 

Google arama sayfasına gidip herhangi bir şeyi aradığınızda, karşınıza görünüşte doğrudan ilgili sonuçların bulunduğu sayfalara giden URL adresleri gösterilse de aslında o adresler yönlendirilmiş adreslerdir. Örneğin Google’da “e-siber” terimini aratıyorsunuz. Çıkan ilk sonucun üzerinde sağ tıklayıp “bağlantı adresini kopyala” dediğinizde karşınıza “http://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=e-siber&source=web&cd=1&ved=0CCUQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.e-siber.com%2F&ei=lXwAT7mDEcHusgaOkp2KCQ&usg=AFQjCNGoHKUzbXBYGfqw7Ix8Iil_GeBwSQ” gibi oldukça tuhaf bir adres çıkmaktadır. Halbuki normalde o kopyalamanın ardından elde edeceğiniz adres sadece “www.e-siber.com” olmalıydı. İşte Google tarafından eklenen bu kullanıcıları izleyen parametreler kullanıcılar hakkında bilgi toplamak için ekleniyor:

sa=t

&rct=j

&source=web

&cd=1

&ved=0CCUQFjAA

&ei=lXwAT7mDEcHusgaOkp2KCQ

&usg=AFQjCNGoHKUzbXBYGfqw7Ix8Iil_GeBwSQ

Üstteki parametrelerin hepsi yazının başında vermiş olduğumuz adresin içerisinden çıkarılmıştır. Kullanıcıları izleyen parametreler maalesef çeşitli takip mekanizmalarına bilgi gönderir. Aslında Google için çok kullanışlı ama kullanıcı açısından mahremiyet adına sakıncalar doğurabilir:

google-link-duzeltme-1

Google’ın yapmış olduğu bu yönlendirmeye aslında doğrudan Web tarayıcısı üzerinden engel olmanın bir yolu var. Mozilla Firefox web tarayıcısında çalışan çok basit bir eklenti ile Google’ın arama sonuçlarına otomatik olarak eklediği bu parametrelerin yine otomatik bir şekilde temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Google Search link fix eklentisi ile Google arama sonuçlarına doğrudan ilgili adres üzerinden ve hakkınızda bilgi toplanmadan erişebileceksiniz. Yapmanız gereken tek işlem eklentinin bulunduğu adresten eklentiyi kurmaktan ibarettir.

 

Eklentiyi kurduktan sonra Google arama sayfasına gidip tekrar sorgulama yaptığınızda bütün sonuç linklerinin artık orijinal hallerine dönüştürüldüğünü göreceksiniz:

google-link-duzeltme-2

 

Adres: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/google-search-link-fix/

YAZAR:

Özel bir kurumda kıdemli bilgi güvenliği mimarı olarak çalışan M. Mekin Pesen, Elektrik-Elektronik Mühendisliği lisans ve Bilgi Güvenliği Mühendisliği yüksek lisans diplomaları ile CISSP, ECSA, CEH ve CCSA sertifikalarına sahiptir.
    

E-Bültene Kaydolun, Makaleler Posta Kutunuza Gelsin

Bu yazıyı başka hiçbir yerde ve şekilde yayınlayamazsınız ve/veya kullanamazsınız. Bu yazıyı kullanmanız, başka herhangi bir uyarıya gerek kalmadan her türlü hukuki sonucu daha en baştan kabul ettiğiniz manasına gelir.

Discussion

4 Responses to “Google Sonuçlarındaki Kullanıcıları İzleyen Parametreler”

  1. Opera için olsaydı iyi olurdu.

    Posted by Vatan Postası | 05/11/2015, 11:29
  2. Güzel bir eklenti. Hep dikkatimi çekmiştir zaten, siteye gitmeden önceki yönlendirme aşaması….

    Posted by Ceylin | 21/10/2015, 14:16
  3. chrome için var mı?

    Posted by Harun G. | 24/07/2015, 00:22

Post a Comment